• 29 grudnia 2024 12:04

    Wygląda na to że Kali rządzi się swoimi prawami i pakiety powinny być pod niego skompilowane (?). Komunikat jaki wkleiłeś opisuje co należy zrobić w Kali.
    Z tego co ja rozumiem są 2 rozwiązania.
    piersze - instalujesz pipx (tworzy izolowane środowisko dla aplikacji i pakietow)

    apt install pipx
    

    i używasz pipx zamiast pip, czyli wszystkie komendy które widzisz w necie jako pip/pip3 zamieniasz na pipx, wtedy pakiety są instalowane globalnie a nie w środowisku wirtualnym, co moim zdaniem nie jest dobre. Ale o tym będziesz się mógł przekonać jak będziesz więcej robił w pythonie :)

    drugie - uzywa srodowiska wirtualnego wbudowanego w pythona

    apt install python3-venv
    # utworzenie srodowiska wirtualnego z pip
    python3 -m venv path/to/venv
    # i potem to co w komunikacie jak uzywac pythona i pip
    # uzyj path/to/venv/bin/python żeby wywołać pythona w tym środowisku
    # lub path/to/venv/bin/pip żeby użyć pip
    
  • Członkowie 14 postów
    29 grudnia 2024 12:14

    zgadza sie... ale niestety po uzyciu pipx czyli pocji nr 1 jest taki komunikat:
    └─# pipx install winput

    No apps associated with package winput or its dependencies. If you are attempting to install a library, pipx should not be used. Consider using pip or a similar
    tool instead.

    czyli nie moge uzyc pipx do instalacji bibliotek..
    ogolnie zauwazylem ze uzywanie kali jest momentami klopotliwe, np nieraz po aktualizacji systemu (a czesto wrzucaja poprawki) nie dzialaja niektore sterowniki sprzetow ktore przed aktualizacja dzialaly swietnie. Nieraz w niektorych watkach na forach jest info ze administracja pracuje nad naprawieniem bledu po aktualizacji i trzeba cierpliwie czekac az problem zostanie rozwiazany :D ... mowiac krotko, ty jako uzytkownik robisz wszystko ok ale nie dziala bo poszedl babol przy aktualizacji.. juz kilka razy mialem taki problem,nieraz udalo sie znalezc obejscie tematu a nieraz trzeba bylo dac sobie spokoj z tematem :D

    Zostala mi opcja wirtualnego srodowiska jedynie..poczytam i sprobuje, podziele sie wynikami bo pewnie nie ja jedyny mam z tym problem i pewnie nie jeden poczatkujacy rzucil ksiazki do pieca przez takie niepowodzenia 😁

  • 29 grudnia 2024 12:25

    No to pozostaje opcja druga a jeśli z Kali są takie problemy jak opisujesz to jeśli masz możliwość używania innego systemu operacyjnego np. Ubuntu to polecam. Szkoda marnować czas na rozwiązywanie problemów, których nie powinieneś rozwiązywać, szczególnie na początkowym etapie nauki :)
    Ja zaczynałem developerke w Pythonie na Win ale po kilku miesiącach, kiedy większość czasu spędzałem na rozwiązywaniu problemów z kompatybilnością bibliotek zamiast uczyć się pythona i kiedy moja frustracja sięgnęła zenitu, zamieniłem Win na Ubuntu i od tamtej pory mam święty spokój. Tylko jeśli będziesz chciał używać libek dedykowanych pod Win no to na Ubuntu pewnie nie będą działać.

  • Członkowie 14 postów
    29 grudnia 2024 12:32

    zrobie test, postawie wirtualny dodatkowy system np ubuntu, i sprawdze tam dzialanie pythona. O tyle to jest ciekawa opcja ze bede mogl rownolegle obserwowac co dziala a co nie wykonujac te same operacje na obu. Bedzie wiadomo czy ja cos zle robie czy faktycznie to wina systemu. Dam znac o wynikach jak cos bede wiedzial, puki co dziekuje bardzio za rady i pomoc.

  • Członkowie 62 posty
    29 grudnia 2024 12:54

    @raydeal - masz rację, że wirtualne środowisko jest częścią instalacji pythona od kilku lat. Ja o tym zupełnie zapomniałem, po prostu odkąd korzystam z Pycharm to nie muszę o tym myśleć.

  • Członkowie 14 postów
    6 stycznia 2025 20:12

    Pomimo wielu przeciwności technicznych jak i zdrowotnych udało się 😆 posłuchałem rad i przeszedłem raz że na pycharm, a dwa że na Ubuntu... I o dziwo żadnych problemów z pip , z instalacja pakietów, widocznie kali słabo radzi sobie ze środowiskiem pythona skoro wszystkie rozszerzenia tam nie funkcjonują... Pomijając fakt że Ubuntu na vmvare workstation nie idzie zainstalować bo nie obsługuje czegoś, nie pamiętam nazwy teraz już, niby można to obejść ale to było mocno pogmatwane więc dałem spokój... Udało się dopiero po zmianie maszyny wirtualnej na Oracle virtualbox , ten nie ma problemów ale też dopiero po ingerencji w bios ...cuda na kiju
    Ile trzeba się napocić zanim człowiek zacznie się uczyć ... 😆
    Mam jeszcze techniczne pytanie co do skryptów pisanych w pythonie, czy jeśli zostanie napisany np na Ubuntu gdzie są zainstalowane odpowiednie pakiety i tak dalej to potem już teoretycznie działa na innych które nie posiadają bibliotek ? W sensie czy treść bibliotek zostaje zawarta ( skompilowana ) w skrypcie który napiszemy? Mam nadzieję że w miarę czytelnie to opisałem.

  • Członkowie 62 posty
    6 stycznia 2025 20:52

    Ubuntu działa na VMware bez problemów. Ale jak masz VBOX-a to OK, nie jest zły, lubię go. W BIOS trzeba włączyć wirtualizację, bez tego VM nie ruszy. Ale dałeś radę, więc nie ma o czym gadać.

    Przenośność skryptów Pythona jest b. dobra (to język skryptowy), lepsza niż w wielu innych językach, zwłaszcza kompilowanych. Oczywiście jak korzystasz u siebie z jakichś bibliotek pythona, to na docelowym komputerze też muszą one być zainstalowane. Bez tego ani rusz :) Jak będziesz chciał udostępniać skrypty open source, to zwykle dostarcza się plik requirements z wymaganymi zależnościami. Możesz też pokusić się o binarki (korzystając z Py2Exe, Nuitka, PyInstaller, cx_Freeze i wielu innych narzędzi do kompilacji kodu. Ja korzystam z PyInstallera (przyzwyczajenie) i jest super! Wszystko wrzuca do jednego pliku binarnego (nawet assets). PyInstaller to taki bundler wrzuca do jednego worka twój kod, pythona i potrzebne biblioteki i ZIPuje wszystko do jednego pliku binarnego. Nuitka to transcompiler więc zamienia w locie kod pythona na C/C++ i kompiluje (w efekcie program działa szybciej i mniej zajmuje miejsca zwykle).

    [ Nuitka Downloads — Nuitka the Python Compiler ]
    --> nuitka.net/doc/download.html

    [ How to Install PyInstaller — PyInstaller 6.11.1 documentation ]
    --> pyinstaller.org/en/stable/installation.html

    [ Tutorial - py2exe.org ]
    --> www.py2exe.org/index.cgi/Tutorial

  • Członkowie 14 postów
    6 stycznia 2025 21:17

    Ok więc już wszystko jasne na ten moment. Myślałem że kiedy importujemy coś do naszego kodu to dosłownie to robimy a nie tylko dajemy odnośnik 😆 dzięki za programy do tego przy okazji... Na jakiś czas to mi wystarczy zanim to przetrawię . Dzięki ogólnie za pomoc i pomyślności w Nowym Roku wam życzę 😆

  • Członkowie 3 posty
    1 lutego 2025 23:25

    Ja bym Ci doradził zakup nowych książek, najprawdopodobniej Twoje są o Pythonie 2.x, a aktualna wersja Pythona to 3.13. Z tego wynikają takie rozbieżności w kodzie, na przykład, w Pythonie 2.x funkcja print wygląda tak:

    print "text"
    

    a w Pythonie 3.x:

    print("text")
    

    A jeśli chodzi o pakiety, być może nie zainstalowałeś poprawnie programu pip, który jest odpowiedzialny za instalowanie pakietów, albo nie wpisujesz poprawnie polecenia. W książce mogło być podane "pipx install pyHook", ale poprawna składnia to po prostu "pip install pyHook". Jeżeli nadal nie udaje Ci się zainstalować pakietów pomimo połączenia z internetem, spróbuj uruchomić ponownie instalator Pythona i kliknij najpierw "modify", zaznacz wszystkie możliwe opcje, potwierdź i zainstaluj dodatkowe narzędzia, uruchom ponownie komputer. W przypadku dalszych niepowodzeń wróć do instalatora i kliknij "repair". Potwierdź reinstalację, po czym uruchom ponownie komputer i spróbuj wtedy zainstalować pakiety. Pamiętaj, że zamiast "pipx" pisze się "pip", ewentualnie "pip3".

    Mam nadzieję, że to pomogło.

  • Członkowie 3 posty
    1 lutego 2025 23:32

    Nie, na innych komputerach/systemach nie ma wymaganych bibliotek, musisz je najpierw tam zainstalować. Jeżeli wiesz, że w środowisku, w którym chcesz uruchomić twój program, dla przykładowych bibliotek pkg1, pkg2 i pkg3, możesz dodać na początku taki kod, by zapewnić kompatybilność:

    import os
    
    os.popen("pip install pkg1 pkg2 pkg3")
    

    Nazwy pkg1, pkg2 i pkg3 zastąp nazwami wymaganych przez Twój program bibliotek. Może ich być więcej, lub mniej.
    Biblioteka os działa na wszystkich systemach i jest instalowana razem z Pythonem.

  • Członkowie 14 postów
    1 lutego 2025 23:33

    Pycharm rozwiazuje to fajnie tak jak wczesniej pisalismy w poprzednich postach. Moze kiedys sprawdze czy dziala instalacja w ten sposob ale puki ladnie i plynnie idzie przez pycharm to nie bede komplikowal. Ale dzieki za zainteresowanie i rade. Wybaczcie pokaleczony jezyk ale nie mam polskich znakow w tym linuxie z ktorego pisze.

  • Członkowie 14 postów
    1 lutego 2025 23:36

    ooo to ciekawa informacja... nie wiedzialem ze tak mozna, dobrze wiedziec.